• EUCYS 2010

•  Študentka nášho Gymnázia v Medzilaborciach Vladimíra Bejdová sa v dňoch 22.-24. apríla 2010 zúčastnila  Slovenského národného kola 22. ročníka EUCYS, ktoré sa uskutočnilo v Bratislave ako prezentácia a obhajoba súťažných projektov formou posterových prezentácií.

S prácou Nová premenná hviezda v poli CN And vyhrala účasť na 5. Medzinárodnom  letnom a vedeckom tábore v Litve (ISSC 2010), ktorý sa uskutoční v auguste 2010 v Litve.

ISSC je týždeň trvajúce mládežnícke fórum, ktorého program je zameraný na čo najbližšie priblíženie využitia vedy v modernom priemysle. Súčasťou programu sú návštevy popredných výskumných a vývojových pracovísk.

Slovenského národného kola sa zúčastnilo 29 študentov z celého Slovenska.

Realizátor celoštátnej súťaže EUCYS v Slovenskej republike - Mladí vedci Slovenska, o. z.  podľa odborného charakteru prihlásených žiackych vedeckých a technických projektov zostavili hodnotiacu komisiu zloženú z pracovníkov výskumu a vývoja a vysokoškolských pedagógov, ktorá hodnotila prihlásené žiacke vedecké a technické projekty.

Odborná hodnotiaca komisia na celoštátnom finále súťaže EUCYS posudzuje každý projekt podľa týchto hodnotiacich kritérií:

1) odborná úroveň
          2) formálna stránka písomnej správy projektu,
          3) spracovanie posterovej prezentácie,
          4) verbálna prezentácia a obhajoba projektu autorom (kolektívom autorov),
          5) znalosť anglického jazyka,
          6) adekvátny podiel jednotlivých spoluautorov autorského kolektívu na vypracovaní projektu (platí len pre projekt, ktorý vypracoval kolektív autorov).